Zdrowie psychiczne5 maja – Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną.
Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną został zainicjowany 5 maja 1999 roku przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.
5 maja w krajach europejskich obchodzony jest również Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.Poszanowanie drugiego człowieka, dostrzeganie w nim trudu życia, troska o godność, o którą sam nie da rady zawalczyć – to priorytet moralny, który powinien dominować w każdym z nas. Niestety, realia nadal niepokoją. Osoby z zaburzeniem intelektualnym traktujemy z dystansem. W środowisku nie są mile widziane od najmłodszych lat. Bywają obiektem niewyobrażalnych upokorzeń słownych, w czynach dawkowanych przez zdrowych rówieśników. Brak przekazu o szacunku wobec słabszego kolegi w domach rodzinnych niesie ogromne przykrości tym, którzy bez swojej winy zostali ograniczeni w normalnym funkcjonowaniu.

 

Niepełnosprawnością ma przypomnieć społeczeństwu, że mieszkańcy z niepełnosprawnością stanowią jego znaczną część oraz skłonić do refleksji nad ich potrzebami, możliwościami oraz problemami i trudnościami w codziennym życiu.