Od 15 maja 2018r. pobieramy w szpitalu komórki macierzyste!

Więcej szczegółów na temat pobierania krwi pępowinowej, listy chorób leczonych komórkami macierzystymi oraz filmy edukacyjne znajdą Państwo na stronie: Polskiego Banku Komórek Macierzystych

 

 

Komórki macierzyste to pierwotne, niewyspecjalizowane komórki, które mają olbrzymi potencjał do namnażania się oraz wyjątkowe zdolności do przekształcania się w wyspecjalizowane komórki tworząc w ten sposób tkanki. Dzięki temu wykorzystuje się je od lat w medycynie odbudowując lub zastępując uszkodzone komórki. Znajdują się one m.in. w krwi pępowinowej i sznurze pępowiny.

 

Krew pępowinowa, to krew, która pozostaje w pępowinie i łożysku po narodzinach i po „odpępnieniu dziecka”. Jest ona cennym źródłem komórek macierzystych. Do niedawna była ona traktowana jako "odpad" i utylizowana razem z łożyskiem i pępowiną. Obecnie pobiera się ją w celu wyizolowania komórek macierzystych do przechowywania i późniejszego wykorzystania w leczeniu.

 

Pobranie krwi pępowinowej jest prostą czynnością. Ponieważ jest ono wykonywane już po przecięciu pępowiny, a krew jest pobierana z tej części, która pozostaje połączona z łożyskiem to jest całkowicie neutralne dla dziecka.
Po raz pierwszy na świecie z sukcesem użyto komórek z krwi pępowinowej w 1988 roku we Francji. Kilkanaście lat później ta metoda była stosowana w Polsce. W 2007 roku po raz pierwszy użyto krwi z PBKM. Do 2015 roku na całym świecie ponad 40 000 razy przeszczepiono komórki macierzyste z krwi pępowinowej ratując życie bądź zdrowie.