Hospicjum domowe

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Międzychodzie posiada umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na bezpłatne świadczenia w zakresie: Hospicjum Domowe dla dorosłych. Opieka paliatywna i hospicyjna ma na celu poprawę jakości życia chorego i jego bliskich zmagających się z codziennymi problemami związanymi z postępującą, często nieuleczalną chorobą.

Podejmowane działania mają na celu zapobieganie cierpieniu, niesienie ulgi, leczenie bólu i duszności oraz pomoc w rozwiązywaniu problemów wraz ze wsparciem dla rodziny pacjenta.

Opieką w Hospicjum Domowym mogą zostać objęci pacjenci w terminalnych stanach - z zaawansowanymi, niepoddającymi się leczeniu przyczynowemu, postępującymi, zagrażającymi życiu chorobami przewlekłymi o złym rokowaniu - zwłaszcza choroby nowotworowej, w miejscu zamieszkania.

Wykwalifikowany personel medyczny naszego Hospicjum otacza opieką nieuleczalnie chorych oraz ich rodziny. W sposób profesjonalny zwalcza trudny do opanowania ból, zajmuje się łagodzeniem cierpień psychicznych, duchowych i socjalnych.

Zespół naszego Hospicjum Domowego zapewnia specjalistyczną opiekę, jak również wnosi ciepłą, życzliwą atmosferę oraz służy wsparciem w tym ciężkim okresie.

Nasze Hospicjum posiada specjalistyczny sprzęt niezbędny do udzielania świadczeń w domu pacjenta. Rodziny chorych mogą nieodpłatnie wypożyczyć sprzęt medyczny niezbędny do prawidłowej opieki swoich bliskich, tj. materace przeciwodleżynowe oraz koncentratory tlenu.

Warunki przyjęcia do Hospicjum Domowego:

1. Przedstawienie skierowania do hospicjum domowego z adnotacją o zakończonym leczeniu przyczynowym wystawionego przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego
  2. Występowanie choroby szczególnie nowotworowej nie dającej szans na wyleczenie
  3. Posiadanie ubezpieczenia
  4. Zgoda pacjenta

Pierwsza wizyta lekarska odbywa się po telefonicznym uzgodnieniu terminu.

Ostateczną decyzję o objęciu opieką podejmuje lekarz hospicjum.

Wizyty lekarskie odbywają się nie mniej niż 2 razy w miesiącu, wizyty pielęgniarki nie mniej niż 2 razy w tygodniu.

Osoba do kontaktu: Urszula Wacławik, tel. 515 142 259

info48Pamiętajmy, iż opieka hospicyjna jest najbardziej efektywna, jeśli decyzję o niej podejmie się możliwie szybko - umożliwia wówczas uzyskanie odpowiedniej kontroli bólu i zbudowanie relacji pełnych zaufania między chorym, jego rodziną i zespołem opiekuńczym.